تعریف ارزش افزوده چیه؟ 

تعریف ارزش افزوده میشه بهای فروش محصول منهای کل بهای مواد اولیه 

یعنی شما پونصد هزار تومن چوب و میخ خریدی، میز ساختی فروختیش یک میلیون و پونصد. ارزش افزوده ات میشه یک میلیون تومن  

این ارزش افزوده بود، نه مالیات بر ارزش افزوده. 

حالا شما تو مالیات ارزش افزوده فقط نه درصد اون یک میلیون تومن رو میدی به دارایی. چطور؟ 

وقتی چوب و میخ خریدی نه درصد از پونصد تومن رو به فروشنده‌ی اونا دادی که چهل و پنج هزار تومن بوده 

وقتی میزت رو فروختی، نه درصد به یک میلیون و پونصد اضافه کردی به فاکتور و از مشتریت گرفتی. معادل صد و سی و پنج هزار تومن. 

این وسط نود هزار تومن از مالیات ارزش افزوده رفته تو جیبت! مالیات که نباید تو جیب تو بره. پس هر فصل تو میای به دارایی میگی من این مالیاتارو دادم، این مالیاتارو گرفتم، مابه التفاوتش رو به جاب اینکه بذاری جیبت، میدی به دارایی. که این دقیقا معادل نه درصد ارزش افزوده ات هست که اول حساب کردیم. یعنی فروش منهای مواد اولیه، میشد ارزش افزوده، نه درصد از اون. 

حالا این وسط تولید کننده ها هیچ چیزی از جیبشون کسر نمیشه. چون یه پولی دادن به تامین کننده هاشون، یه پول بزرگتر از مشتریشون گرفتن، اضافه اش هم دادن به دارایی. حالا این وسط فقط مشتری نهایی نه درصد از جیبش میره. چون اون به کسی نمیفروشه چیزی. و این مالیات یه جورایی برای هدف قرار دادن اونه. 

ضمن اینکه اگه تو یه چرخه تولید مثل ساخت میز از اون اولش که درخت میکارن تا نفر آخری که میز رو درست میکنه حساب کنیم، قیمت نهایی محصول فروش رفته برابر است با کل ارزش افزوده فروشنده های میانی. مثلا ارزش افزوده درختکار صد تومن بوده، چوب بُر دویست تومن، نجار پونصد تومن، رنگکار صد تومن، مغازه دار هفتصد تومن. قیمت فروش رفته محصول بدون ابنکه بدونیم هر کدوم به چه قیمتی فروختن و فقط با دونستن ارزش افزوده شون میشه یک میلیون و ششصد. که نه درصد از این یک میلیون و ششصد حین تولید این میز کم کم از تولید کننده های مختلفش گرفته شده و تو جیب دارایی ریخته شده، اما در اصل از مصرف کننده نهایی در آخر گرفته شده توسط فروشنده نهایی.